Exotický červen v Mateřské škole Veverka

Červen Veverky zahájily slavnostně a zároveň sportovně. Mezinárodní den dětí oslavily sportovním dnem. Nejdříve prohazovaly balonky obručí, pak zdolaly strachový tunel, zahrály si florbal, přes hrad se dostaly k přemísťování míčků a házení obručí na kužel. Se sladkou medailí a úsměvem na tváři se vydaly do nedaleké cukrárny na zaslouženou zmrzlinku.


Sovičky celý červen procestovaly. Nejprve se podívaly do vesmíru, vyrobily si raketu, namalovaly sluneční soustavu a planety se také naučily. Pokračovaly tématem „Děti, pozor, červená!“ a „Jede, pluje, letí“. Tady se učily dopravní značky, zvládat dopravní situace, stavěly města, křižovatky, vláčkodráhu, skládaly puzzle, zjišťovaly, co veze náklaďák, a autíčka si vyráběly. Poslední měsíc zakončily výletem. Vydaly se do ZOO a k moři. Děti barvily zvířátka, stavěly jim safari, hádaly podle zvuku, jaké to je zvíře, hrály stolní i pohybové hry. K moři si vyrobily kufr plný potřebných věcí, nabarvily plavky, hledaly mušle v písku.
Také tento měsíc jsme navštěvovali Therme park Velké Losiny. Díky pěknému počasí se Sovičky dostaly i do venkovního bazénku. Plavaly, řádily, potápěly se, prostě si to užívaly. Za vše moc děkujeme. Poslední školní den se předškoláci vydali do základní školy. Tady jim deváťáci slavnostně předali štafetu a přivítali je do školy.


Ve čtvrtek 8. června 2023 se všechny děti vydaly autobusem na dopravní hřiště do Mohelnice. Naučily se ovládat jízdu na čtyřkolkách, motorkách, šlapadlech, koloběžkách a odrážedlech a vyzkoušely si reagovat na skutečné semafory. Po vyčerpávajícím vyžití děti obdržely „řidičský průkaz“, snědly všechny dobrůtky z domova a mohli jsme se vydat zpátky do školky.


Mravenečci poznávali „Svět kolem nás“ všemi smysly, pohybově a výtvarně vyjádřili „Den a noc“, učili se orientovat ve světě „Dopravy“, přičemž si procvičovali grafomotoriku, motorické dovednosti a manipulaci s vodou a pískem. Udělali si malý výlet vláčkem do areálu zdraví, k tomu ještě dostali opravdovou dětskou jízdenku. Školní rok ukončili pohádkou „O třech prasátkách“, kterou za pomoci ručně vyrobených masek ztvárnili dramaticky, vymodelovali marcipánová prasátka a za zpěvu písně „Tři čuníci“ symbolicky odpochodovali na prázdniny.


Aby nám prázdniny hezky začaly, zrealizovali jsme v sobotu 1. července 2023 zájezd s rodiči a dětmi do Dinoparku Vyškov. Daleká cesta zcela zaplněným autobusem brzy uběhla, a my tak mohli vysednout před branami ZOO Vyškov. Zde jsme si prohlédli různé druhy zvířátek a některé si děti mohly nakrmit a pohladit. Po exotické prohlídce jsme nasedli do dinosauřího vláčku, který nás odvezl přímo do světa dinosaurů. Děti s úžasem poznávaly a osahávaly různé druhy těchto pravěkých zvířat v životní velikosti. Ve 3D kině se nám podařilo nasát prehistorickou atmosféru a vydat se na dobrodružnou cestu. Plni neobyčejných dojmů a krásně unaveni jsme se společně ubírali zpět k domovu.

Kolektiv MŠ Veverka Velké Losiny

Den dětí (P. Kučerová)

1 | 2 | 3 >>

Dopravní hřiště (A. Harnová)

Dinopark (I. Křenková)

__________________________________________________________________________________

Prosluněný květen v Mateřské škole Veverka

První květnovou středu do mateřské školy Veverka přijela barevná a taky trošku upovídaná návštěva v podobě nádherných papoušků. Představil nám je pan Podolský s manželkou. Výchovně vzdělávací program s přednáškou byl zajímavý a poučný. Děti mohly vidět Aru arakangu, araraunu, vojenskou a Kakadu alba nebo Kakadu žlutočečelatou.

Ve čtvrtek 4. května 2023 se konal zápis nových dětí do naší Mateřské školky Veverka. Přestože do základní školy letos odchází mnoho dětí, opět se nám podaří od září naplnit celou školku.

V květnu začaly Sovičky každý pátek navštěvovat bazén v termálním parku ve Velkých Losinách. Relax, plavání i tobogán se dětem moc líbí.

Začátek měsíce se Veverky věnovaly maminkám a jejich svátku. Děti tvořily, vyráběly dárečky, nacvičovaly básničky, písničky a tanečky na besídky, které pak ukázaly také tatínkům, babičkám, dědečků, tetičkám, no prostě všem, co se přišli podívat. Moc se jim to povedlo a byly odměněny dlouhým potleskem.

Sovičky pokračovaly tématem Červená karkulka. Pohádku si vyprávěly, zahrály, kreslily a upekly si bábovičky. Nechyběly stolní hry ani tematické úkoly. Poté přišlo na řadu povolání. Děti zjišťovaly, jaká povolání mají jejich rodiče, zahrály si na obuvníka, kuchaře, kadeřníky i doktory. Byli jsme se podívat, jak to vypadá v lázeňském second handu, kadeřnictví nebo jídelně. Tam jsme nakoukli i do kuchyně šéfkuchaře, který zrovna připravoval výborný oběd. Také jsme si zahráli pohádku O třech prasátkách, která měla velký úspěch. Prasátka jsme malovali, vyráběli a poté použili na dětmi vyrobenou hru.

V úterý 16. května 2023 za Veverkami do školky přijelo divadélko až z Opavy. Manželé Antošovi nám zahráli pohádku O princezně Rozmařilce, která se dostala do pekla. Děti ji spolu s Kašpárkem vysvobodily a všechno dobře dopadlo.

V pondělí 22. května 2023 se Sovičky zúčastnily divadelního vystoupení, které si pro ně připravily děti z dramatického kroužku základní školy. V základní škole tak zhlédly krásné představení pohádky Královna Koloběžka první. 

Dne 24. května 2023 se všechny děti vydaly na besedu s hasiči. Dozvěděly se spoustu zajímavých věcí, a ještě se u toho i zasmály. Hasič Honza jim povídal, jak se mají chovat při požáru, že se nesmí schovávat, zopakovaly si důležitá telefonní čísla a ukázal jim vybavení nejen auta. S úsměvem a dárečky jsme odcházeli spokojeně do školky. Velké díky hasičům Honzovi i Pavlovi.

Mravenečci první polovinu května zasvětili nejen maminkám, ale i celé rodině. Povídali si o rodičích, sourozencích i prarodičích. Jako dárek za jejich péči jim děti vyrobily přáníčka a srdíčka. Trpělivě nacvičovaly besídku pro rodiče, kterou předvedly 11. května 2023. Pravidelný potlesk a slzičky dojetí nasvědčovaly tomu, že se milé vystoupení těch nejmenších moc líbilo. Po besídce děti napodobovaly činnosti, které jsou součástí každé domácnosti. Myly nádobí, věšely a žehlily prádlo, uklízely, opravovaly rozbité předměty, vařily a pekly. Poslední den si upekly slané tyčinky, po kterých se jen zaprášilo.

Následovalo téma „Čím budu“, a my tak mohli rozvíjet fantazii a představivost dětí. Každý den jsme si hráli na něco jiného a co víc, k činnostem jsme využili krásného počasí a naší zahrady. Děti se rázem proměnily v zahradníky a osely záhonek zeleninou. Na pískovišti malí archeologové hledali vykopávky a nalezli přímo poklad. Altánek se dočasně stal kovárnou, kde kováři zatloukali hřebíčky do podkov. A nakonec na pomoc přišli malíři, kteří barvami natírali kulisy na školní akci, na kterou se už opravdu všichni těšíme.

Kolektiv MŠ Veverka Velké Losiny

Papoušci (foto A. Harnová)

Divadélko (foto A. Harnová)

Mravenečci a hasiči (foto I. Křenková)

Veverky a hasiči (foto A. Harnová)

__________________________________________________________________________________

Čarodějný duben v Mateřské škole Veverka

Duben Sovičky zahájily kulturou. Vydaly se do města Šumperk, do kina Oko, kde se sešla spousta mateřských škol. Byl pro ně připravený zábavný pořad, kterého se ujal sám Honza Krejčík. Děti pobavil, něco naučil a hlavně je rozesmál. Další týden se Sovičky vydaly do místní knihovny, kde si pro ně paní knihovnice Hana Mertová připravila pohádku O pejskovi a kočičce. Poté si děti prohlédly spoustu knížek a slíbily, že knihovnu budou navštěvovat i nadále.

Ve středu 5. dubna 2023 se všechny děti z Mateřské školy Veverka společně s Mateřskou školou Sluníčko vydaly na náměstíčko ve Velkých Losinách, aby společně svými malovanými kraslicemi ozdobily „Velikonoční strom“.
Po Velikonocích si Sovičky povídaly o domácích a hospodářských zvířátkách a jejich mláďátkách. Jak se jmenuje maminka a jak tatínek, kde bydlí a čím jsou pro nás užiteční. Děti se podle zvuku snažily poznat dané zvíře, uhádnout všechny hádanky a zahrály si oblíbené pexeso.
Pak přišly na řadu včelky. Přes včelku Máju a jiné pohádky jsme se dostali k tomu, jak včelka vypadá, jaké má příbuzné, jaké poslání, kde žije a je-li užitečná. Barvili jsme včelky, vyráběli plásty a nádherné čelenky. Po včelkách jsme se zaměřili na ostatní hmyz. Přes malování sádrových odlitků, tvoření siluety různého hmyzu z přírodnin, přes hmyzí palouček až k výrobě hmyzích hotelů. Ty se dětem moc povedly a už nám zdobí školní zahradu. Na té děti objevovaly pavouky, ruměnice i berušky, jejichž vývoj i vývoj motýla zhlédly na videu.
Na poslední dubnový týden se těší všechny Sovičky. Je spojený s čarodějnicemi a se vším, co k nim patří. Děti si čarodějnice nejen vykreslily, vymalovaly, ale postavily jim i domeček a samotnou čarodějnici na koštěti vyrobily. Hledaly jim cestičky, tvořily pavučiny a pěkně si s nimi zacvičily. Týden zakončily obě třídy Rejem čarodějnic, na kterém se sešla pěkná řádka čarodějnic a čarodějů. S odměnou, a to nejen sladkou, mohly pak všechny děti odletět domů.
Mravenečci začátkem měsíce dokončovali velikonoční přípravy, aby si na svátky mohli domů odnést osení v košíčku se zápichem vajíčka. Po Velikonocích si povídali o hospodářských zvířátkách a jejich mláďatech. Hledali je na obrázcích, poslouchali jejich zvuky, stavěli jim domečky z kostek, lepili ovečky z vlny, malovali a vystřihovali prasátka, zpívali o nich známé písničky a hráli pohybové hry. Poslední týden patřil čarodějnicím. Seznámili se s jejich životem, kouzly a pomocníky. Všechny čarodějné znalosti a dovednosti zúročili na Reji čarodějnic, kterým ukončili druhý jarní měsíc.
V úterý 18. dubna 2023 v naší školce proběhlo preventivní screeningové vyšetření zraku předškolních dětí. Speciální diagnostickou videokamerou paní zjišťovala, zda děti na nás koukají správně.
V pondělí 24. dubna 2023 se všechny děti vydaly autobusem na výlet do Pradědova muzea v Bludově. I když nám tento den počasí nepřálo, vůbec nás to nemrzelo, protože jsme mohli být schovaní v krásných dobových prostorách. Velice podnětný interiér naskýtal dětem spoustu vyžití v podobě tematických domečků, různých vozítek, horolezeckých stěn a hracích koutků pro nejmenší. Děti měly možnost zapojit se do environmentálního programu u interaktivní tabule, při níž si mohly prověřit své znalosti a smyslové dovednosti. Jakmile jsme se nasytili všemi dobrůtkami od maminky, vydali jsme se krásně unavení zpátky do školky.

Hmyz a Sovičky (foto A. Harnová)

Mravenčí Rej čarodějnic (foto I. Křenková)

Rej čarodějnic a Sovičky (foto M. Kobzová)

Společné zdobení velikonočního stromu (foto M. Kobzová)

Na dvorečku s Mravenečky (foto I. Křenková)

1 | 2 | 3 >>

Včelky a Sovičky (foto M. Kobzová)

Velikonoce a mláďátka a Sovičky (foto A. Harnová)

Velikonoce u Mravenečků (foto I. Kolínková)

Veverky na výletě (foto A. Harnová)

1 | 2 | 3 >>