Den vody, 1. třída

19.03.2013 18:15

Den vody 2013 v 1. třídě

V úterý 19. března 2013 přišli prvňáčci v modrém. Modrá barva, symbol vody, naznačovala, že dnes bude vyučování trochu jiné. Netrpělivě čekali, co se bude dít. Po úvodní relaci v rozhlase se hned pustili do práce. Zamýšleli se nad tím, k čemu všemu vodu potřebují, jak je důležitá a nepostradatelná pro život člověka, zvířat a rostlin. Jak často ji během dne používají, kolik jí asi spotřebují. A hlavně, jak je nutné s vodou šetřit. Dále děti zjišťovaly, co všechno je voda a její další podoby. Pozorovaly čistou vodu z kohoutku a vodu z rozpuštěného sněhu. To se divily, co špíny ukrývá bílý sníh.

Potom se žáci rozdělili do pěti skupin. Formou soutěží řešili hádanky, rébusy, hledali písničky, ve kterých se zpívá o vodě. Byli překvapeni, kolik znají písniček o vodě. Lovili rybičky, zkusili si je také vyrobit z papíru. Těžká byla pro ně hra na básníka, kdy měli sami vymyslet krátkou básničku o vodě.

Tuto náročnou činnost pak vystřídal pohyb. Při tom se cítili opravdu jako ryby ve vodě. V tělocvičně si zahráli na „Rybáře a na rybičky“, „Čáp ztratil čepičku“, soutěžili o nejrychlejší žabku, raka a skokana třídy.

Rozdovádění se vrátili do třídy, kde se uklidnili u pohádky „O kohoutkovi a slepičce“, kde kapka vody zachránila kohoutkovi život. Tuto pohádku si společně také zahráli a na závěr nakreslili.

Vyučování uběhlo doslova jako voda. Všichni byli spokojeni, jak se den vydařil a kolik se toho o vodě dozvěděli.

Ivana Chomiszaková, učitelka 1. třídy

Fotogalerie: Den vody, 1. třída