Den vody, 6. třída

19.03.2013 18:52

Den vody 2013 v 6. třídě

Dne 19. března 2013 se 6. třída vydala do Koutů nad Desnou. A proč jsme tam vlastně byli? Jelikož byl Den vody, a tak jsme měli jedinečnou příležitost se podívat do úpravny vody.

Voda se bere z řeky, která se jmenuje Hučivá Desná. Tato voda z řeky se upravuje na pitnou vodu. Byla postavena roku 1976, v této době zde pracovalo jedenáct lidí. Úpravna vody se roku 2008 rekonstruovala z peněz EU, v současnosti zde pracují dva lidé. Pracují jedenáct hodin denně a zbytek dne za ně výrobu pitné vody řídí počítač. Voda se dodává z Koutů nad Desnou až do Rapotína. V nouzi může být dodána i do Šumperka. Do našich kohoutků teče rychlostí 20 litrů za sekundu.

Nejprve voda nateče do sedimentační nádrže, kde se zbaví hrubých nečistot, potom putuje do tří pískových nadrží, kde se filtruje. Do vody se přidává chlór na dezinfekci a vápenné mléko kvůli tvrdosti vody. Viděli jsme čištění pískových filtrů, které se provádí 1 x týdně.

Vyrobit pitnou vodu není jednoduché a levné, a proto musíme vodou šetřit. Exkurze se nám líbila.

Adéla Surá, Barbora Vaculíková a Kateřina Roháčková, žákyně 6. třídy

Fotogalerie: Den vody, 6. třída