Preventivní program o kouření a kyberšikaně, 6. třída

28.02.2013 16:51

Jak předejít kouření a ubránit se kyberšikaně

Ve čtvrtek 28. února 2013 jsme se my, žáci 6. třídy ZŠ Velké Losiny, zúčastnili přednášky, která byla rozdělena do dvou částí: 1. kouření je závislost, 2. kyberšikana.

Přednášku měla lektorka z Poradny zdraví ze Šumperka. V první části jsme si povídali o tom, co je to závislost a vyjmenovali jsme si druhy závislostí. Potom jsme si definovali škodlivost kouření a přesvědčili jsme se o tom, že při kouření vzniká závislost na nikotin. Dozvěděli jsme se, co obsahuje cigareta, jak škodí, jaké nemoci mohou vzniknout na základě kouření. Probrali jsme možnosti, jakým způsobem odmítnout nabízenou cigaretu a jaké jsou způsoby odvykání na cigaretu. Také jsme si spočítali, co stojí kuřáka cigarety za 1 rok kouření.

Ve druhé části přednášky jsme si povídali o kyberšikaně. Dozvěděli jsme se, že šikanovat se dá i prostřednictvím počítače nebo i mobilním telefonem. Vysvětlili jsme si rozdíly mezi škádlením a šikanou. Dozvěděli jsme se jak kyberšikana může probíhat – pomlouvání, otravování, vyhrožování, zesměšňování na internetu. Velmi užitečné byly informace o tom, co můžeme na internetu o sobě prozradit, jaké fotografie a dokumenty můžeme umístit na Facebook. Také byly velmi užitečné informace o tom, jaká je obrana před kyberšikanou, které jsme dostali každý z nás natištěné na letáčku. Na závěr přednášky jsme si formou hry vyzkoušeli některé situace, které nás mohou v životě potkat v souvislosti s kouřením a kyberšikanou.

Barbora Vaculíková a Matěj Pešek, žáci 6. třídy