TYMYJÁN – PROGRAM PRIMÁRNÍ PREVENCE

21.06.2013 13:58

Projektové dny TYMYJÁN

V červnu 2013, přesněji ve dvou červnových dnech 12. a 21., jsme se zúčastnili projektu TYMYJÁN, který měl za cíl upevnit vztahy ve třídě, zlepšit klima třídy a zároveň jsme se měli více poznat a skamarádit se. Tento projekt byl hrazen z prostředků EU v rámci dotačního programu „EU peníze školám“. Tento program zprostředkovala olomoucká agentura P-Centrum o.s. Přijeli za námi dva lektoři Markéta a Jirka, kteří se nám po oba dny věnovali.

Nejprve jsme se seznámili, napsali jsme si jmenovky, kam jsme zakreslili, co nejraději děláme. Po vzájemném představení jsme si na rozhýbání vyzkoušeli několik zajímavých aktivit: házení míčků v kruhu - naráz až pět kusů a nikdo je nepustil, posílání tlesknutí v kruhu co nejrychleji a také jsme si vytvořili svůj rituál 6. třídy, který jsme nazvali HONGO BONGO. Podobné rituály používají třeba sportovci, když dají branku nebo koš. Na konci první části jsme si nakreslili svoje město snů, kam jsme si umístili vše, co bychom v takovém městu chtěli mít: zábavní a nákupní centra, sportovní areály i kulturní sály. Nezapomněli jsme ovšem ani na školu a nemocnici. Naše město jsme nazvali BOHÁČOV a vlezlo se nám na roli papíru dlouhou asi 5 m. Z názvu je zřejmé, že každý z nás v něm měl minimálně jednu vilu s bazénem a garáž alespoň pro tři auta. Konec prvního dne jsme samozřejmě zakončili svým novým pokřikem.

Druhá část TYMYJÁNU proběhla v pátek 21. června 2013. Po zahájení jsme si zase dali svůj pokřik a na rozproudění jsme si zahráli hru PIF-PAF, kde jsme si tříbili rychlost a postřeh. Dvakrát vyhrál Vojta. Potom jsme si pro uklidnění obkreslili každý svou levou ruku na papír a do prstů jsme vpisovali např.: kam bychom chtěli jet, co rádi děláme, co je naší silnou stránkou nebo co na sobě ještě chceme zlepšit. Potom lektorka četla z ruky naše vyjádření a my jsme museli hádat, čí ta ruka je. Spletli jsme se pouze u paní učitelky. Potom jsme museli bez mluvení v naprosté tichosti se seřadit podle velikosti, podle abecedy i podle data narození. Domlouvali jsme se pouze posunky, ale ani jednou jsme se nespletli. Z toho je zřejmé, že o sobě hodně víme. Hráli jsme také hru na Kevina, kde jsme se naučili způsoby, jak ventilovat svůj vztek a zlost tak, abychom nikomu neublížili a uklidnili jsme se. Nakonec jsme hráli s pomocí papíru hru na katamarán, kdy jsme proplouvali po moři plném žraloků, nikdo nesměl šlápnout na holou podlahu, jenom na papíry, které představovaly palubu a bezpečně se v určitém čase dostat na suchou zem. Zároveň nikdo nesměl promluvit. Hra proběhla úspěšně, nikdo nebyl sežrán žralokem a všichni jsme spolu spolupracovali a dostali se do přístavu.

V závěru jsme si zhodnotili pomocí smajlíků celý projekt TYMYJÁN i práci lektorů. Všichni dali smajlíka s úsměvem, to jako že se nám to líbilo, pouze Bára navíc dala smajlíka zamračeného, protože jí bylo líto, že projekt skončil.

Zuzana Dražná a Dominik Plášek, žáci 6. třídy