Velikonoční tvoření v keramické dílně

20.03.2013 17:21

Velikonoce klepou na dveře

Psalo se datum 20. března 2013 a úderem třinácté hodiny se otevřely dveře keramické a školní dílny. Děti, hlavně prvňáčci, byly zvědavé a plné očekávání co se bude dít.

V keramické dílně jsem přivítala všechny účastníky na „Velikonočním tvoření“ a než jsme se pustili do práce, seznámila jsem děti i paní učitelky, které u jednotlivých stanovišť „hlídkovaly“ a byly nápomocné radou i pomocnou rukou, co si mohou vytvořit a jak.

Čekalo nás šest stanovišť pro tvoření ozdob a dekorací, také něco na mlsání a sedmé stanoviště bylo v žákovské dílně, kde probíhalo pletení pomlázek. Všichni se pustili do práce. Děti tvořily přáníčka z drcených barevných skořápek, přírodní dekorace z proutku červené svídy stočené do tvaru vajíčka s mašličkou ze stužky, dozdobené zelenými větvičkami buxusu, na kterých „sedí“ kuřátko, které vyrobily z vlněné bambulky. Nesmělo chybět ani zdobení vajíček, letos jsem pro zdobení zvolila krupici, mák a ovesné vločky. Vyráběl se zápich do květináče – kytička z pěnové pryže a stojánek na vajíčko ve tvaru slepičky. Paní vychovatelka Bára Bebčáková s děvčaty z divadelního kroužku předpekla jarní motivy z lineckého těsta a děti si je slepily marmeládou. Pro ty, kteří „měli hotovo“, byl ještě připraven zábavný koutek, kde byly číselné spojovačky, bludiště a jarní obrázková osmisměrka. Prostě nikdo se nenudil, každý si svoji práci našel.

Tvoření se zúčastnilo 26 žáků převážně z první až páté třídy. Trošku mě mrzí, že starší žáci nemají zájem o tyto akce, neboť by svým mladším spolužákům mohli být inspirací v trpělivosti a originalitě provedení. Přesto to bylo velmi příjemně strávené odpoledne a děti odcházely domů spokojené a s pěknými výrobky.

Za pomoc na jednotlivých stanovištích děkuji svým kolegyním Báře Bebčákové, Marii Zichové, Ivaně Chomiszakové, Jiřině Viktorinové, Haně Vašatové, Světlaně Podhajské, Blance Sanetříkové, naší bývalé žákyni Lence Zamykalové a především pletařům pomlázek panu Petru Markovi a Vlastimilu Krobotovi. Poděkování náleží i panu Miroslavu Spáčilovi, který nám každý rok poskytuje vrbové proutí na pomlázky a panu zástupci Františku Divišovi, který se staršími chlapci toto proutí nastříhá a dopraví do dílny.

V šestnáct hodin měli všichni dokončeno a s přáním: „Na shledanou za rok“ jsme se rozešli.

Lenka Grmelová, vedoucí keramické dílny

Fotogalerie: Velikonoční tvoření

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>