Vítání jara, 1. a 2. třída

21.03.2013 19:47

Loučení se zimou – vítání jara

Již několik let po sobě dodržují žáci 1. a 2. třídy tradici „Vynášení Morany“. Tento starodávný zvyk se u dětí těší velké oblibě. Moranu, jako symbol zimy a smrti, si děti nejprve samy vyrobily. Ta pak čekala ve škole do 21. března 2013. V tento den se vydal průvod prvňáků, druháků a dětí z MŠ Sluníčko na cestu k řece Desné. Za zvuku řehtaček, jásotu a básniček o jaru došly děti k řece. Zde byla Morana zapálena a za velkého pokřiku vhozena do řeky. Děti radostně běžely po proudu, dokud se jim Morana neztratila z očí. Společně si všichni řekli: „Byla zima mezi námi a teď už je za horami, hu, hu, hu, jaro už je tu!“ To jsme ještě netušili, že se zima jen tak lehce nevzdá. Nepomohlo ani „létečko“ – větvičky břízy a jívy, nazdobené barevnými pentlemi, které si děti do školy přinesly jako poselství jara. Na to pravé jaro si budeme muset ještě nějaký ten den nebo týden počkat.

Ivana Chomiszaková, učitelka 1. třídy

Fotogalerie: Vítání jara, 1. a 2. třída