Zájezd do Prahy a Terezína, 9. třída

16.10.2013 00:00

Holocaust není jen fráze

V pondělí 14. října 2013 se celá devátá třída vydala na historickou exkurzi do Prahy a Terezína zaměřenou na holocaust a židovskou problematiku. Vyrazili jsme v pět hodin z vlakového nádraží ve Velkých Losinách a jeli do Šumperka. V Šumperku jsme chvíli čekali a potom jsme nastoupili do vlaku, který jel do Zábřehu, kde jsme opět přesedali na vlak, který jel přímo do Prahy. Cesta vlakem byla veselá a trvala přibližně tří hodiny. Po příjezdu jsme šli odložit svá zavazadla do auta, které nám je odvezlo až na ubytovnu. My jsme se zatím vydali do Židovského města, kde jsme viděli několik synagog a starobylý židovský hřbitov. Zaujala nás nejstarší Staronová synagoga, která se dnes nachází již hluboko pod úrovní současných ulic, protože na místě stojí již od 13. století, ale přesto stále slouží k bohoslužbám. Poté jsme procházeli městem a prohlíželi si mnoho dalších památek. Vyšplhali jsme na věž Staroměstské radnice a sledovali významná místa Prahy z ptačí perspektivy. Odpoledne jsme jeli na ubytovnu, zabydleli jsme se a vyrazili na pizzu. Po pizze jsme se vrátili na ubytovnu a připravili se do divadla ABC. Když jsme do divadla přijeli a usadili se, tak už jsme si jen vychutnávali zábavnou divadelní hru „Sen kouzelné noci“. Po divadle jsme vyrazili zpátky na ubytovnu a šli jsme brzy spát, protože jsme byli unavení.

Druhý den jsme navštívili Terezín - Malou pevnost, kde jsme se dozvěděli, co se zde dělo a jaké zde měli lidé podmínky během doby její existence a hlavně za druhé světové války. Následně jsme se vydali do židovského muzea Ghetta. Vrátili jsme se zpět do Prahy a navštívili výstavu Alfonse Muchy. Prohlédli jsme si krásná velká plátna Slovanské epopeje. Večer jsme se vydali na noční procházku Prahou. Prošli jsme se po Karlově mostě, který byl nádherně ozářen pouličními lampami.

Poslední den, ve středu 16. října 2013, jsme šli do Parlamentu České republiky, potom na Hrad a byli jsme i v katedrále sv. Víta. Nakonec jsme vyrazili na nádraží a jeli domů.

Exkurze se nám všem moc líbila a jsme rádi, že naše škola tyto exkurze pro žáky pořádá. Také bychom chtěli poděkovat Obci Velké Losiny, že nám zaplatila celou cestu, a tím mnohým z nás umožnila účast na této zajímavé události. Děkujeme.

za žáky 9. třídy Tereza Rýznarová a Lucie Večeřová

Fotogalerie: Zájezd do Prahy a Terezína, 9. třída