Základní škola a mateřská škola
Velké Losiny, p. o.
Osvobození 350
788 15 Velké Losiny
tel.: +420 583 248 430
email: reditelstvi@skolalosiny.cz
Měsíc leden 2025 byl plný dobrodružství, pohádek a poznávání nových světů.
Po návratu z vánočních prázdnin jsme si ještě chvilku užili sváteční atmosféru – děti sdílely zážitky z Vánoc, povídaly si o tom, co jim udělalo radost a co jim Ježíšek přinesl. Tímto jsme ukončili téma Vánoc a ponořili se do oblíbeného tématu „Ledové království“.
Motivační příběh o Elze nás zavedl do pohádkového světa kouzel. Společně jsme si pojmenovali jednotlivé postavy, vytleskávali jejich jména a při tématu nás doprovázela písnička „Sněhuláček“. V tvořivých aktivitách si děti zdobily šaty Elzy prstovými barvami, tvořily ledovou plochu pomocí temper a klovatiny, vyráběly sněhuláka Olafa a vykreslovaly Annu. Procvičovaly počítání na drahokamech, skládaly puzzle „Ledové království“ a rozlišovaly tvary sněhových vloček. Také se učily rozeznávat světlé a tmavé odstíny modré. Při pokusech se sněhem a temperami děti pozorovaly změny barev a konzistence.
Další týden nás provázel příběh soba Svena a jeho ztracených kamarádů. Děti si povídaly o významu přátelství a učily se pojmenovávat lesní zvířátka. Poznávaly jejich stopy, rozlišovaly, která zvířátka v zimě spí, a seznámily se s básničkou „Lesní zvířátka“. Pohybovými hrami „Hledání ztracených zvířátek“ a „Jak dělají zvířátka“ si děti osvojovaly znalosti o zvířátkách. Procvičovaly motoriku na překážkové dráze „Cesta lesem“ a trénovaly hod na cíl. Výtvarně ztvárnily Svenovu stopu obtiskem brambory a nalepily na ni vybarvenou a vystřiženou omalovánku soba. Vyrobily si také novou kamarádku lišku Barču, která nám pomáhala hledat Svenovi přátele. Děti si procvičily grafomotoriku na pracovním listu „Cesta zvířátek“. Během tohoto týdne jsme se věnovali také významu a úkolu myslivců. Povídali jsme si o tom, kdo na zvířátka dohlíží a stará se o ně. Na závěr jsme měli besedu s myslivcem, který nám svou práci přiblížil, a měli jsme možnost vidět lesní zvířátka v jejich životní velikosti a na některé z nich si sáhnout.
Z pohádkového světa jsme se následně vydali na výpravu na severní a jižní pól. Děti se učily o naší planetě, pracovaly s glóbusem a pomocí baterky zjistily, kam dosahují sluneční paprsky a kam naopak ne. Překážkovou dráhou jsme se dostali na jižní pól, kde jsme poznávali tučňáky, jejich cyklus života a jejich nepřítele – kosatku. V tvořivé chvilce si děti vyrobily tučňáka. Od tučňáků jsme se vydali na sever, kde jsme se seznámili s dalšími zvířátky. Děti se dozvěděly zajímavosti o ledních medvědech a přečetly si pohádku „Lední medvídku, kam pluješ?“ V centru „Ateliér“ si vytvořily ledního medvěda metodou obtiskování barvy a doplnily mu oči, uši a nos.
Od života zvířat jsme se přesunuli k Eskymákům. Seznámili jsme se s jejich způsobem života a vydali se na výpravu do Grónska. Děti plnily eskymácké úkoly, jako bylo řazení podle posloupnosti, jednotažky a kolíčkování. Na mapě si děti ukázaly, kde se Grónsko nachází. Zjistili jsme, jak se jmenuje tradiční obydlí Eskymáků a společně si iglú postavili z molitanových kostek a také z kostek cukru. Děti si procvičily mluvidla oromotorickým cvičením s Eskymáky a naučily se básničku „Eskymák“ s pohybem. U stolečku lepily iglú z papíru a vybarvovaly Eskymáka, kterého doplnily svou fotkou. Na závěr jsme si ukázali vlajku Grónska.
I tento měsíc každou středu dojížděly Včeličky do šumperského aquacentra, aby pokračovaly ve svém plaveckém kurzu.
Leden byl plný dobrodružství, objevování a nových dovedností. Děti si osvojily spoustu znalostí, zažily společné chvíle plné radosti a objevily nové světy. Těšíme se, co nám přinese další měsíc plný nových výzev a zážitků.
Nikola Krobotová, učitelka
| Po | Út | St | Čt | Pá | So | Ne |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 30 | 31 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
| 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
| 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
| 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
| 27 | 28 | 29 | 30 | 1 | 2 | 3 |
ZŠ a MŠ Velké Losiny
Osvobození 350
788 15 Velké Losiny
* * *
IČO: 709 400 45
DIČ: CZ 709 400 45
IZO: 600 148 483
* * *
tel.:
725 158 100
* * *
e-mail:
havlicek@skolalosiny.cz
Svátek má Irena
Projekty / Povinná publicita / Další odkazy