Základní škola a mateřská škola
Velké Losiny, p. o.
Osvobození 350
788 15 Velké Losiny
tel.: +420 583 248 430
email: reditelstvi@skolalosiny.cz
Naše třída se 12. prosince zúčastnila divadelního představení s názvem Divadelní učebnice aneb české divadlo 20. století, které k nám přijelo v podání Divadélka z Hradce Králové.
fotografie B. Janovská, Z. Adámková
Představení bylo zajímavé tím, že nebylo jen hrané, ale také doplněné výkladem, takže jsme se zábavnou formou dozvěděli mnoho informací o českém divadle minulého století.
Na začátku nás herci seznámili s obdobím první republiky, kdy bylo velmi populární Osvobozené divadlo. Dozvěděli jsme se o dvojici Jiří Voskovec a Jan Werich, kteří byli známí svým humorem, satirou a tím, že si dělali legraci z politiky a tehdejší společnosti. Ukázali nám krátkou scénku, která byla nejen vtipná, ale měla i hlubší význam. Bylo vidět, že divadlo tehdy nebylo jen pro zábavu, ale také mělo lidem něco sdělit a přimět je k zamyšlení.
Poté následovala část věnovaná Karlu Čapkovi, jednomu z nejvýznamnějších českých spisovatelů a dramatiků 20. století. Herci nám představili jeho dílo Válka s mloky, které je sice napsané jako sci-fi, ale ve skutečnosti upozorňuje na nebezpečí totality, rasismu a zneužívání moci. I když je to starší dílo, bylo zajímavé, že jeho myšlenky jsou aktuální i dnes. Díky divadelní ukázce jsme lépe pochopili, o čem hra je, než kdybychom si o ní jen četli v učebnici.
Další část se zaměřila na poválečné divadlo, hlavně na Divadlo Semafor, které založili Jiří Suchý a Jiří Šlitr. Toto divadlo bylo známé tím, že spojovalo humor, písničky a jednoduché scénky. Právě tady bylo představení hodně zábavné, protože herci zpívali a hráli na kytaru píseň Tereza. Bylo to příjemné oživení a celá třída poslouchala s velkým zájmem. Díky tomu jsme si dokázali lépe představit atmosféru tehdejších představení a pochopili jsme, proč byl Semafor mezi lidmi tak oblíbený.
Na závěr nám herci představili Divadlo Járy Cimrmana, které je založené na specifickém, trochu absurdním humoru. Ukázali nám část ze hry Vyšetřování ztráty třídní knihy, která byla velmi vtipná, ale zároveň si dělala legraci ze školního prostředí a lidských vlastností. Tento typ humoru byl jiný než na začátku představení, ale moc se nám líbil, protože byl blízký našemu věku a školním zkušenostem.
Celé představení se mi líbilo, protože bylo srozumitelné, zábavné a zároveň poučné. Díky hercům jsme si dokázali lépe představit, jak se české divadlo ve 20. století vyvíjelo, a některé autory a díla si určitě zapamatujeme lépe než jen z učebnice. Myslím si, že taková forma výuky je zajímavá a přínosná.
Emma Shone, žákyně 6. třídy
Text byl jazykově zkontrolován pomocí AI asistenta Microsoft Copilot.
| Po | Út | St | Čt | Pá | So | Ne |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 1 |
| 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
| 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
| 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
| 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
| 30 | 31 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
ZŠ a MŠ Velké Losiny
Osvobození 350
788 15 Velké Losiny
* * *
IČO: 709 400 45
DIČ: CZ 709 400 45
IZO: 600 148 483
* * *
tel.:
725 158 100
* * *
e-mail:
podatelna@skolalosiny.cz
Svátek má Růžena
Projekty / Povinná publicita / Další odkazy